Mówiąc o eksfoliacji kwasami najczęściej mówi się o wykorzystaniu kwasu migdałowego. Kwas ten jest łagodniejszy od glikolowego, mniej podrażnia, w związku z czym można go stosować cały rok. Eksfolicja z wykorzystaniem kwasu migdałowego sprawdzi się w walce z trądzikiem różowatym, pospolitym, w walce z fotostarzeniem oraz starzeniem, będzie skuteczny w zabiegach mających na celu odświeżenie cery, a także jako peeling dla osób o wrażliwej skórze. Doskonale poradzi sobie z przebarwieniami.
Do najważniejszych efektów zabiegu zaliczamy:
Kwasem o szerokim spectrum działania jest na pewno kwas szikimowy, który oprócz właściwości złuszczających, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, seboregulująco, nawilżająco i przeciwłupieżowo. Działa podobnie jak kwas migdałowy czy glikolowy, jednak nie powoduje podrażnień, zaczerwienienia czy nadmiernego wysuszenia skóry. Idealny do cery problematycznej, trądzikowej. Najważniejsze właściwości tego kwasu to:
Mniej popularnym jest kwas pirogronowy. Dzięki swoim własnościom doskonale sprawdzi się przy skórze trądzikowej, tłustej i mieszanej. W uproszczeniu można przyjąć, że kwas ten jest pośredni- nie tak silny jak kwas glikolowy, ale nie tak delikatny jak migdałowy. Do najważniejszych efektów eksfoliacji tym kwasem zaliczamy:
Najważniejszymi korzyściami z zastosowania tego kwasu są:
Zbliżone działanie ma kwas azelainowy, który działa delikatnie, nie powodując podrażnień, doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry trądzikowej, ale też wrażliwej, nadreaktywnej. Ma wielokierunkowe działanie: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, rozjaśniające przebarwienia. Do najważniejszych właściwości tego kwasu zaliczamy:
Kwas kojowy jest związkiem naturalnego pochodzenia, wykorzystywany jest przede wszystkim do walki z nierównomiernym kolorytem skóry, nadmierną pigmentacją oraz przebarwieniami różnego pochodzenia. Jego działanie polega na ograniczeniu produkcji melaniny. Najważniejsze właściwości kwasu kojowego to:
Kwas laktobionowy to kwas z rodziny PHA- ma właściwości podobne dla kwasów AHA, lecz nie powoduje intensywnego łuszczenia się, podrażnienia skóry, zaczerwienienia, z powodzeniem sprawdzi się dla skóry wrażliwej, naczynkowej i suchej, można go stosować nawet latem. Działa silnie nawilżająco i antyoksydacyjnie- zapobiega tworzeniu się zmarszczek i zwiotczeniu skóry. Najważniejsze korzyści płynące z eksfoliacji tym kwasem to:
Jednym z łagodniej działających kwasów jest kwas mlekowy, bezpieczny nawet dla alergików. Najbardziej istotną właściwością jest silne nawilżenie i regeneracja skóry. Jak każdy kwas pomaga walczyć przebarwieniami oraz złuszcza martwe warstwy naskórka. Najważniejsze właściwości kwasu mlekowego to:
Niezależnie od tego na jaki kwas się zdecydujemy, zawsze stosuje się pewien schemat. Najpierw przygotowujemy skórę do zabiegu żelem lub tonikiem, który w swoim składzie ma kwas o niskim stężeniu. Zastosowanie go ma za zadanie oczyszcić oraz przygotować skórę na działanie kwasu o wyższym stężeniu, co również pozwoli zawczasu wykluczyć nadreaktywność skóry przed właściwym zabiegiem. Później następuje zabieg właściwy, a więc nałożenie odpowiedniego kwasu na określony czas. Kolejnym istotnym krokiem jest nałożenie neutralizatora, który dezaktywuje działanie kwasu. Neutralizator przerywa reakcję kwasu ze skórą, zapobiega podrażnieniom oraz koi podrażnienia. Po zabiegu eksfoliacji warto zastosować odpowiednią po tego typu zabiegach maskę, która nawilży, zapobiegnie obrzękom, ukoi oraz wyciszy podrażnioną skórę. |